کاربرد لیزر در چشم پزشکی

کاربرد لیزر در چشم پزشکی

لیزر دستگاهی است که با تقویت نوری، نور ساطع می‌کند و این کار از طریق فرایند گسیل القایی تشعشعات الکترومغناطیسی انجام می‌شود. واژه لیزر (به انگلیسی: Laser) به معنی «تقویت نور به روش گسیل القایی تابش» می‌باشد. امروزه لیزر در صنایع مختلفی کابرد دارد ، یکی از پرکابرد ترین آنها فرآیند لیزر در جراحی چشم است .

یکی از مراحل مهم در دستگاه های لیزر ، کالیبراسیون های قبل از شروع عمل است. برعکس سایر دستگاه ها که کالیبراسیون تنها یک مرتبه و در شروع روز انجام می شود ، کالیبراسیون دستگاه برای هر بیمار قابل انجام است و ضمن دقت بالای آن می توان آن را به سادگی و در زمان کوتاهی انجام داد.

کمترین میزان در برداشت از سطح قرنیه

یکی از اشکالات این سیستم در گذشته برداشت نسبتا زیاد از سطح قرنیه بوده ولی با نصب سخت افزار و نرم افزازهای زایوپتیک بر روی دستگاه ، در حال حاضر این دستگاه جزء دستگاه هایی است که کمترین برداشت را از سطح قرنیه دارد.

امنیت

یکی از اصول کار با دستگاه های پزشکی ، امنیت به کار گیری آن ها است. این مسئله به خصوص در دستگاه لیزر چشم بسیار پراهمیت است. دستگاه لیزر تکنولاس (زایوپتیک 100) از ضریب امنیت بسیار بالایی برخوردار است و به گونه ای طراحی شده که هم تکنسین و هم پزشک در تمام مراحل قبل و هنگام عمل می‌توانند کارکرد صحصیح دستگاه را کنترل کنند . میزان انرژی و هموژنیته (یکنواختی) اشعه لیزر برای هر عمل قابل بررسی و اندازه گیری است.

کیفیت

امروزه در انجام اعمال لیزر چشم نه تنها میزان بینایی ، بلکه کیفیت بینایی نیز مدنظر بوده و یکی از اهداف اصلی ، افزایش کیفیت بینایی است. دستگاه تکنولاس – زایوپتیک با برنامه پیشرفته Customize که بر اساس اصلاح wave front است قادر است علاوه بر شماره چشم ، سایر اختلالات و اعوجاجاتی را که در سیستم اپتیکی چشم بیمار وجود دارند را نیز اصلاح کرده و کیفیت بینایی بیمار را به خصوص در دید شب افزایش دهد.

دستگاه لیزر Femto second

از این دستگاه جهت عمل فمتولیزیک استفاده می شود. لیزر Femto second اخرین پدیده لیزر در زمینه اصلاح عیوب انکساری چشم است. آمیزش و به کارگیری همزمان لیزر ” فمتوسکند ” و لیزر ” اگزایمر ” باعث می شود که تمام مراحل لیزیک توسط لیزر انجام شود و در انجام عمل از هیچگونه تیغ جراحی یا وسیله مکانیکی استفاده نشود. درگذشته برای آماده سازی قرنیه جهت لیزر اگزایمر از وسیله ای به نام میکروکراتوم استفاده می‌شد. میکروکراتوم مانند یک رنده عمل می کرد و توسط تیغه ای که داشت یک لایه از سطح قرنیه بر می داشت. اگرچه میکروکراتوم در اکثر موارد به خوبی عمل می کرد ولی در بعضی بیماران ممکن بود عوارضی را ایجاد کند.

دستگاه توپوگرافی پنتاکم

یکی از مراحل مهم تشخیصی قبل از اعمال لیزیک ، بررسی و ضعیت قرنیه توسط دستگاه توپوگرافی است. به طوری که عمل لیزیک بدون انجام توپوگرافی مجاز نیست‌. توپوگرافی ، کمیت و کیفیت سطح و عمق قرنیه را بررسی کرده و آن را به صورت نقشه‌های رنگی جالبی در معرض دید فرد قرار می دهد و با بررسی این نقشه ها جراح می‌تواند قضاوت کند که آیا عمل لیزیک برای چشم مناسب است و اگر چنین نیست درمان های جایگزین کدامند.

دایود لیزر

‌در عمل های بسیار مختلف به ویژهCyclocoagulation، Transscleral coagulation، Endocoagulation و DCR مورد استفاده قرار می گیرد. در چشم پزشکی ، معمول ترین طول موج که برای عمل دایود لیزر به کار می رود، 810 نانومتر است.

لنز داخل چشمی

لنز داخل چشمی اکریلیک فولدبل است.

لیزر جراحی

این لیزر جهت جراحی قرنیه و برای درمان پیرچشمی، دوربینی، نزدیک بینی، Astigmatism keratotomy ، Lamellar keratoplasty ، Penetrating keratoplasty و تشکیل فلپ به کار می رود.

امروزه شاهد پیشرفت سریع و چشمگیر علم در شاخه ‌های مختلف آن هستیم. با پیشرفت صنایع و فناوری‌ های نوین، محققان به دنبال ساخت پروتز چشم با قابلیت بینایی یا همان چشم مصنوعی هستند و ما در مقالات بعدی به آن می پردازیم. سایت های آموزشی در حیطه علوم چشم پزشکی مانند پزشک آموز ، دکترآباد هستند که دارای فیلم های آموزشی و جزوات و آزمون می باشند . با مراجعه به این سایت ها می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را در این حوزه دریافت کنید.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
ورود به سایت
نام کاربری / ایمیل / شماره موبایل خود را وارد کنید
بازیابی کلمه عبور
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
ورود به سایت
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ثبت نام در سایت
شماره موبایل / ایمیل را تایید و اطلاعات را تکمیل کنید
ثبت نام در سایت
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر