خواص ویتامین E

 

 

اگر به شما می گفتم ویتامینی وجود دارد که نقش آنتی اکسیدان بازی می کند، از آسیب رادیکال های آزاد جلوگیری می کند، به چربی های خاص بدن که برای سلامت شما حیاتی است و به طور طبیعی باعث کند شدن پیری می شود نیز کمک می کند باور می کردید؟ این ها خصوصیات ویتامین E است.

سایر مزایای ویتامین E شامل نقش آن به عنوان,ویتامین مهم در محلول چربی است که برای عملکرد مناسب بسیاری از اندام ها، فعالیت های آنزیمی و فرآیندهای عصبی مورد نیاز است.

مزایای استفاده از غذاهای غنی از ویتامین E میتواند شامل درمان و پیشگیری از بیماری های قلب و عروق خونی مانند درد قفسه سینه، فشار خون بالا و شریان های مسدود شده یا سخت باشد.

ویتامین E تنها در غذاهای گیاهی، از جمله روغن های خاص، آجیل، غلات، میوه ها و گندم یافت می شود. همچنین مکمل آن نیز در دسترس است.

بنابراین بیایید ببینیم چگونه می توان تمام این مزایای عالی ویتامین E را با غذاهای حاوی ویتامین E و مکمل ها کسب کرد.

 

۱- تعادل کلسترول

کلسترول یک ماده طبیعی است که توسط کبد تولید می شود و بدن برای عملکرد مناسب سلول ها، اعصاب و هورمون ها به آن نیاز دارد. هنگامی که سطح کلسترول در وضعیت طبیعی قرار دارد، متعادل، طبیعی و سالم است. وقتی کلسترول اکسید می شود خطرناک می شود.

مطالعات نشان داده اند ایزومرهای خاصی از ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان محافظتی به مبارزه با اکسیداسیون کلسترول می پردازند. این به این دلیل است که آنها می توانند با آسیب های رادیکال آزاد در بدن، که منجر به اکسیداسیون کلسترول می شود، مبارزه کنند.

ایزومرهای توکوترینول ویتامین E سه پیوند دوگانه دارد که به دلیل توانایی آنها در کاهش فعالیت آنزیمی که تولید / سنتز کلسترول را کنترل می کند (HMG-CoA ردوکتاز) اثر مثبت بر سلامت قلب و عروق دارد.

ایزومرهای توکوترینول همچنین می توانند از چسبندگی سلول جلوگیری کنند و بنابراین پیشرفت آترواسکلروز یا سخت شدن / ضخیم شدن شریان ها را کاهش می دهند. توجه داشته باشید که ویتامین E مصنوعی مزایای ویتامین ای طبیعی را ندارد.

در حقیقت مقدار زیاد آلفا توکوفرول با فعالیت کلسترول دلتا و گاما tocotrienols تداخل می کند.

 

۲- مبارزه با رادیکال های آزاد و جلوگیری از پیشروی بیماری

رادیکال های آزاد به مبارزه می پردازند و سلول های سالم را در بدن شما تجزیه می کنند و موجب بیماری قلبی و سرطان می شود. این مولکول ها به طور طبیعی در بدن شما ایجاد می شود و وقتی اکسید می شوند خسارات جدی ایجاد می کنند.

برخی از ایزومرهای ویتامین E آنتی اکسیدان قوی هستند و توانایی کاهش آسیب های رادیکال های آزاد دارند، از التهاب جلوگیری می کنند، باعث کاهش سرعت پیری می شوند و از بیماری های قلبی جلوگیری می کنند.

مطالعات نشان داده است ویتامین ای باعث افزایش ایمنی، کمک به جلوگیری از بیماری های جدی می شود.

تحقیقات اخیر نشان می دهد برای افزایش ایمنی و اثرات آنتی اکسیدانی، ایزومرهای alpha-tocotrienol ، gamma-tocotrienol و به دلایل ضعیف تر، delta-tocotrienol ، بیشترین تاثیر را دارند.

 

۳- ترمیم پوست آسیب دیده

ویتامین E با تقویت دیواره های مویرگی و بهبود رطوبت و کشش، به عنوان یک ماده مغذی طبیعی ضد پیری در بدن عمل کرده و به پوست کمک می کند.

مطالعات نشان داده اند که ویتامین E التهاب را در بدن و پوست کاهش می دهد و باعث حفظ پوست سالم و جوان می شود. این خواص آنتی اکسیدانی هنگامی که در معرض سیگار یا اشعه ماوراء بنفش نور خورشید هستید در جهت محافظت در برابر سرطان پوست مفید است.

ویتامین E و ویتامین C در برابر اشعه ماوراء بنفش و التهاب پوست به مبارزه می پردازند و می تواند در کاهش علائم آکنه و اگزما مفید باشد. ویتامین E همچنین به روند بهبود پوست کمک می کند. این ماده توسط لایه اپیدرمی پوست جذب می شود و می تواند برای درمان آفتاب سوختگی استفاده شود.

آفتاب سوختگی یکی از دلایل اصلی سرطان پوست است. از آنجایی که ویتامین E سرعت بازسازی سلول را افزایش می دهد، می توان آن را برای درمان زخم، آکنه و چین و چروک استفاده کرد. این ویتامین باعث می شود پوست شما سالم تر و جوان تر باشد.

 

۴- ضخیم شدن مو

از آنجا که ویتامین E آنتی اکسیدان قوی است، به کاهش آسیب های محیطی به موهای شما کمک می کند. همچنین می تواند گردش خونرا به پوست سر افزایش دهد.

روغن ویتامین  E می تواند رطوبت طبیعی پوست شما را حفظ کند و از خشکی پوست جلوگیری می کند. این روغن همچنین باعث می شود موهای شما سالم تر و تازه تر شود. اگر حس می کنید موهایتان خشک هستند می توانید چند قطره روغن ویتامین E بر روی آن ها قرار دهید.

 

۵- تعادل هورمونی

ویتامین E میتواند نقش مهمی در حفظ تعادل سیستم غدد درون ریز و عصبی داشته باشد. علائم عدم تعادل هورمونی ممکن است شامل PMS، افزایش وزن ، آلرژی، عفونت های دستگاه ادراری، تغییرات در پوست، اضطراب و خستگی باشد.

با تعادل هورمونی، وزن شما ثابت می ماند، چرخه قاعدگی منظمی خواهید داشت و احساس انرژی بیشتری می کنید.

 

۶- به علائم PMS کمک می کند

مصرف مکمل ویتامین E دو تا سه روز قبل و دو تا سه روز پس از یک دوره قاعدگی می تواند گرفتگی عضلات، اضطراب و سایر علائم PMS را کاهش دهد.

ویتامین E می تواند شدت و مدت درد را کاهش دهد و می تواند خونریزی قاعدگی را کاهش دهد. این کار با تنظیم متعادل هورمون های شما به طور طبیعی انجام می شود و به حفظ چرخه قاعدگی نیز کمک می کند.

 

۷- بهبود بینایی

ویتامین E به کاهش خطر دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن کمک می کند که علت شایع نابینایی است. به خاطر داشته باشید، برای تاثیر مناسب ویتامین E، باید ویتامین C، بتا کاروتن و روی به مقدار کافی مصرف شود.

همچنین مشخص شده است که مصرف روزانه ویتامین E و ویتامین A به مقدار زیاد باعث بهبود بینایی در افراد مبتلا به جراحی چشم لیزر می شود.

 

۸- کمک به افراد مبتلا به بیماری آلزایمر

تحقیقات نشان می دهد فعالیت ضد التهابی توکوترینول ها در حفاظت از بیماری آلزایمر کمک می کند.

ویتامین E باعث کاهش سرعت ضعف حافظه و کاهش عملکرد در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر می شود. همچنین باعث تاخیر از دست دادن استقلال و نیاز به مراقب یا کمک می شود. ویتامین E همراه با ویتامین C خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد.

 

۹- کاهش خطر سرطان و بهبود اثرات درمان های پزشکی

ویتامین E گاهی برای کاهش اثرات مضر درمان های پزشکی مانند تابش و دیالیز برای درمان سرطان استفاده می شود. از آنجایی که ویتامین ای آنتی اکسیدان قوی است با رادیکال های آزاد در بدن مبارزه می کند. همچنین برای کاهش عوارض جانبی ناخواسته داروهایی که باعث ریزش مو یا آسیب به ریه می شوند، استفاده می شود.

برخی ایزومرهای ویتامین E برای جلوگیری از سرطان استفاده می شوند. مطالعات متعدد حیوانی شواهدی از سرکوب رشد تومور با استفاده از دوزهای خوراکی تکت کرینوول پیدا کرده است.

چندین مکانیسم عمل توسط توکوترنول ها مطرح می شود که باعث مرگ سلول های سرطانی، خاموش کردن ژن های وابسته به سرطان و مهار آنژیوژنز یا رشد غیرطبیعی عروق خونی درون تومور می شود.

در مطالعات حیوانی، توانایی های محافظتی ویتامین ای در موارد سرطان سینه ، پروستات، کبد و پوست نشان داده شده است.

۱۰- بهبود استقامت فیزیکی و قدرت عضلانی

ویتامین E می تواند برای بهبود استقامت فیزیکی شما مورد استفاده قرار گیرد. پس از ورزش، می تواند انرژی شما را افزایش دهد و سطح استرس اکسیداتیو را روی عضلات کاهش دهد.

ویتامین ای می تواند قدرت عضلانی را بهبود بخشد. با ترویج گردش خون، خستگی را از بین می برد و همچنین می تواند دیواره های مویرگ را تقویت کند و سلول های شما را تغذیه کند.

۱۱- کمک به رشد در بارداری

ویتامین E در دوران بارداری و رشد نوزادان و کودکان بسیار مهم است زیرا از اسیدهای چرب ضروری محافظت می کند و به کنترل التهاب کمک می کند.

برخی از کارشناسان معتقدند ویتامین E در مراحل اولیه رشد مغز و اعصاب تأثیر می گذارد. به همین دلیل توصیه می شود زنان باردار، مادران شیرده و کودکان تا سن ۲ سالگی یک مکمل طبیعی ویتامین ای مبتنی بر غذا مصرف کنند.

 

 

منابع غذایی ویتامین E

اکثر مردم آگاه نیستند که “ویتامین E” به هشت ترکیب، چهار توکوفرول و چهار تاکوترینول گفته می شود.

دریافت ویتامین E به اندازه کافی برای افراد خیلی جوان (جنین یا نوزاد)، سالمندان و زنان باردار ضروی است. توصیه می شود بزرگسالان در روز ۱۵ میلی گرم ویتامین ای مصرف کنند. موادغذایی حاوی ویتامین E عبارتند از:

 1. دانه های آفتابگردان: ۱ فنجان – ۳۳.۴۱ میلی گرم (۲۲۰ درصد)
 2. بادام: ۱ فنجان – ۳۲.۹۸ میلیگرم (۲۱۸ درصد)
 3. فندق: ۱ فنجان – ۲۰.۲۹ میلیگرم (۱۳۳ درصد)
 4. گندم: ۱ فنجان دشت، نشتی – ۱۸ میلی گرم (۱۲۰ درصد)
 5. انبه: ۱ عدد- ۳.۰۲ میلیگرم (۲۰ درصد)
 6. آووکادو: یک عدد- ۲.۶۸ میلیگرم (۱۸ درصد)
 7. کره کدو: ۱ فنجان پخته شده و کدو مخروطی – ۲.۶۴ میلی گرم (۱۷ درصد)
 8. بروکلی: ۱ فنجان پخته شده – ۲.۴ میلی گرم (۱۲ درصد)
 9. اسفناج: ½ فنجان پخته شده و یا حدود ۲ فنجان نپخته – ۱.۹ میلی گرم (۱۰ درصد)
 10. کیوی: ۱ عدد متوسط ​​- ۱.۱ میلیگرم (۶ درصد)
 11. گوجه فرنگی: ۱ عدد خام – ۰.۷ میلی گرم (۴ درصد)

 

 

انواع ویتامین E

هشت ایزومر اصلی ویتامین E وجود دارد. اکثر مزایای ویتامین E که در بالا توضیح داده شد، مربوط به آلفا توکوفرول است که یکی از هشت نوع ویتامین ای است.

به تازگی، محققان توجه بیشتری به دیگر اشکال ویتامین E نیز داشته اند، تکت کرینو بیشتر مورد توجه واقع شده است، که بعضی آن را “ویتامین E قرن ۲۱” می دانند. تکتورینوئید های آلفا و بتا حداقل فعالیت را دارند، در حالی که دلتا- و گاما-تکتورینوول فعال ترین ها هستند.

یافته های اخیر حاکی از آن است که آلفا توکوفرول مضر نیست، اما ممکن است با جذب انواع دیگر ویتامین E، از جمله سایر توکوفرول ها و توکوترینول ها که برای قلب و سلامت مورد نیاز است، تداخل داشته باشد.

با توجه به موسسه لینوس پالینگ در دانشگاه ایالتی اورگان:

ویتامین E در واقع متشکل از دو ترکیب ساختاری مشابه، توکوفرول و tocotrienols است. هر ترکیب از چهار مولفه تشکیل شده است که هر کدام دارای ساختارهای مولکولی مجزا هستند. هر عنصر به عنوان یک ایزومر (یا ویتامین) ویتامین E نامیده می شود.

هر ایزومر ویتامین E دارای خواص منحصر به فرد، مزایا و ویژگی های خاصی است که در صورت فرمول بندی محصولات غذایی و یا نوشیدنی ها کاربردهای مهمی خواهند داشت.

اخیراً مطالعاتی در خصوص آموزش عمومی در مورد مزایای خاص ایزومرها انجام شده است. به عنوان مثال مزایای مرتبط با ایزومرهای تات کرینوئال، که به حفاظت در برابر طیف گسترده ای از بیماری های مزمن می پردازد و خواص آنتی اکسیدان و ضد التهابی منحصر به فردی دارد.

توکوترینول همچنین دارای توانایی ضد سرطان و ضد توموری، اثرات کاهش چربی و کلسترول و اثرات محافظتی دارد که بر مغز، نورون ها، سلول ها و سیستم ایمنی تاثیر می گذارد.

بهتر است انواع مختلفی از ایزومرهای ویتامین E را از رژیم غذایی خود دریافت کنید، با توجه به اینکه انواع مختلف دارای مزایای متفاوت هستند. توکوتری نیوز دارای مزایای استثنایی است که دیگر اشکال ویتامین ای از آن بی بهره هستند.

امروزه تحقیقات در خصوص توکوترینول بیشتر در مورد بیماری هایی مانند بیماری قلبی عروقی، سندرم متابولیک، سرطان و استئوپنی / پوکی استخوان است.

منابع تکتوریولین ها در بسیاری از رژیم های غذایی وجود ندارد. منابع آن شامل دانه آناتتو، نارگیل، جو، یا روغن نخل تجاری استخراج شده و روغن سبوس برنج است.

در نهایت بهتر است ویتامین E را به طور طبیعی از غذاها به دست آورید، نه اینکه ویتامین E مصنوعی را از مکمل های کم کالری یا غذاهای فرآوری شده تهیه کنید، که معمولا به صورت گاما توکوفرول یا آلفا توکوفرول است.

اکثریت ویتامین E مصنوعی که در مکمل ها یافت می شود نوعی نیست که در واقع در طبیعت یافت می شود و لزوما برای جلوگیری از بیماری و افزایش سلامتی مناسب نیست. به همین دلیل بهترین راه برای دریافت خواص ویتامین E مصرف غذاهای طبیعی حاوی ویتامین E است.

 

 

چگونگی به دست آوردن ایزومرهای مختلف ویتامین E (از جمله توکوتری نیوز):

اکثر مواد غذایی در رژیم معمولی افراد دارای ایزومرهای ویتامین E مانند گاما توکوفرول و به میزان کم آلفا توکوفرول هستند. این به ویژه در مورد روغن های حاصل از محصولات عمده ای مانند سویا، ذرت، پنبه دانه و دانه کنجد، که حدود ۸۰ درصد از ایزومرهای ویتامین E را تشکیل می دهند، صادق است. این روغن حاوی بین ۳ تا ۵ برابر گاما توکوفرول در مقایسه با آلفا است.

همانطور که در بالا ذکر شد، دریافت تکت کرینوول ها از رژیم غذایی سخت است، زیرا منابع بسیار کمتری در دسترس است.

موسسه لینوس پائولینگ توصیه می کند ویتامین E تکت کرینوول در حدود ۱۴۰ میلی گرم در روز با دوز متوسط مصرف شود تا به حفاظت از ایمنی بدن بپردازد و برای بهره مندی از سایر خواص مصرف ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم در روز مناسب است. در اینجا راهنمایی هایی در مورد یافتن بهترین منابع وجود دارد:

 • بذر درخت آناتو که یک گیاه گرمسیری است، حاوی مقادیر بسیار بالایی از توکوترینول ها است که ۹۰ درصد آنها دلتا تکتورینول و ۱۰ درصد گاما تکتورینول هستند.
 • سایر منابع خوب عبارتند از روغن برنج، روغن نخل و روغن سبوس برنج، همراه با بادام زمینی، و گردو.
 • بعضی دیگر که شایع تر هستند عبارتند از غلات، جو دو سر و چاودار
 • برای افزایش مقدار ایزومرهای ویتامین E راه های زیادی وجود دارد. غلات، بلغور جو دوسر را به سالاد خود اضافه کنید. همچنین می توانید آجیل خام و یا دانه ها را به عنوان میان وعده مصرف کنید.
 • اضافه کردن ویتامین E به ناهار یا شام خود را با مصرف اسفناج ؛ اضافه کردن گوجه فرنگی یا حتی میوه تازه مانند پاپایا.
 • اگر شما به دنبال یک میان وعده سالم حاوی ویتامین E هستید، سیب له شده را با کره بادام زمینی یا آوکادو بر روی نان تست شده مصرف کنید.
 • راه آسان دیگری برای به دست آوردن ویتامین E افزودن یک قاشق غذاخوری روغن گندم به هر دستور غذایی می باشد.

 

 

مقدار ویتامین E مصرفی در روز

توصیه هایی برای گروه های سنی مختلف در زیر آورده شده است:

کودکان:

  • ۱-۳ سال: ۶ میلی گرم در روز ( ۹ IU)
  • ۴-۸ سال: ۷ میلی گرم در روز (۱۰.۴ IU)
  • ۹-۱۳ سال: ۱۱ میلی گرم در روز (IU 16.4)

زنان:

  • ۱۴ سال و بالاتر: ۱۵ میلی گرم در روز (۲۲.۴ IU)
  • باردار: ۱۵ میلی گرم در روز (۲۲.۴ IU)
  • شیرده: ۱۹ میلی گرم در روز (IU 28.5)

مردان:

  • ۱۴ سال و بالاتر: ۱۵ میلی گرم در روز (۲۲.۴ IU)

بهتر است پیش از مصرف ویتامین ای (بیش از مقدار توصیه شده) با پزشک خود صحبت کنید.

  • ۱-۳ سال: ۲۰۰ میلی گرم در روز (۳۰۰ IU)
  • ۴-۸ سال: ۳۰۰ میلی گرم در روز (۴۵۰ IU)
  • ۹-۱۳ سال: ۶۰۰ میلی گرم در روز (۹۰۰ IU)
  • ۱۴-۱۸ سال: ۸۰۰ میلی گرم در روز (۱۲۰۰ IU)
  • ۱۸ سال و بالاتر: ۱۰۰۰ میلی گرم در روز (۱۵۰۰ IU)

به یاد داشته باشید که به دلیل اینکه ویتامین E محلول در چربی است، مکمل ها به همراه غذا بهتر جذب می شوند و انجمن قلب آمریکا توصیه می کند آنتی اکسیدان ها، از جمله ویتامین E، با رژیم غذایی سالم و متعادل که در آن میوه ها، سبزیجات و غلات کامل زیاد است همراه باشد. دریافت ویتامین از مواد غذایی بهتر است زیرا مصرف بیش از حد آن از طریق رژیم غذایی کاری دشوار است.

 

 

علائم کمبود ویتامین E

کمبود ویتامین E (به معنی مصرف تمام ایزومرها) معمولا امری نادر به نظر می رسد وهنگامی که با آن مواجه می شوید فکر می کنید به خاطر رژیم غذایی نامناسب نیست. با این حال، بعضی از کارشناسان معتقدند امروزه بسیاری از مردم ویتامین E کافی را از رژیم غذایی خود به شکل طبیعی دریافت نمی کنند، به خصوص، tocotrienols.

شرایط خاصی وجود دارد که ممکن است به کمبود ویتامین E منجر شود (به دلیل ناکامی در نحوه جذب مواد مغذی). یک نوزاد نارس که وزنی کمتر از ۳.۵ پوند دارد، در معرض خطر کمبود ویتامین E قرار دارد، اما متخصص اطفال در مراقبت از نوزادان به طور معمول نیازهای تغذیه ای نوزاد را ارزیابی می کند.

افراد مبتلا به مشکلات جذب چربی، که یک مشکل رایج برای کسانی است که با بیماری التهابی روده مبارزه می کنند، ممکن است در برخی موارد با کمبود ویتامین E نیز مواجه شوند.

افرادی که دارای کمبود ویتامین E هستند رژیم غذایی نامناسبی در زمینه چربی دارند؛ زیرا همانطور که در بالا ذکر شد، چربی برای جذب ویتامین E مورد نیاز است. این افراد شامل افرادی هستند که دارای فیبروز کیستیک هستند، جراحی بای پس معده انجام داده اند و یا افرادی هستند که دارای مشکلاتی مانند بیماری کرون، بیماری کبد یا نارسایی لوزالمعده هستند. نشانه های کمبود عبارتند از از دست دادن هماهنگی عضلات و اختلال بینایی و گفتار.

 

 

عوارض جانبی ویتامین E

بهترین حالت دریافت ویتامین E از طریق دهان یا پوست است. اکثر افراد در هنگام مصرف دوز توصیه شده هیچ عارضه جانبی را تجربه نمی کنند، اما در دوزهای بالا عوارض جانبی وجود دارد.

ویتامین E هنگام مصرف در مقادیر بسیار زیاد، مخصوصا در افراد مبتلا به بیماری هایی مانند بیماری قلبی یا دیابت، خطرناک است. اگر از این مشکلات رنج می برید، روزانه IU 400 و یا بیشتر مصرف نکنید.

برخی مطالعات نشان می دهند که مصرف دوزهای بالا ویتامین E که بین ۳۰۰ تا ۸۰۰ واحد در روز است، ممکن است احتمال ابتلا به سکته مغزی شدید را به میزان ۲۲ درصد افزایش دهد. یکی از عوارض جدی ویتامین E، افزایش خطر خونریزی، به ویژه در مغز است.

از مصرف مکمل های حاوی ویتامین E یا هر گونه ویتامین آنتی اکسیدان دیگر بلافاصله قبل و بعد از آنژیوپلاستی بپرهزید. به نظر می رسد این ویتامین ها با ترمیم و بهبود تداخل دارند بنابراین حتما با پزشک خود در خصوص مصرف آن ها مشورت کنید.

مکمل های با ویتامین E بسیار بالا می تواند به طور بالقوه منجر به نگرانی های زیر شود:

 • نارسایی قلبی در افراد مبتلا به دیابت
 • بدتر شدن اختلالات خونریزی
 • افزایش شانس سرطان ریه، گردن و پروستات
 • افزایش خونریزی در طول و بعد از جراحی
 • افزایش احتمال مرگ پس از حمله قلبی یا سکته مغزی

یک مطالعه نشان داد مکمل های ویتامین E همچنین می توانند برای زنانی که در مراحل اولیه بارداری هستند، مضر باشند. زنانی که در طول هشت هفته اول حاملگی از مکمل های ویتامین E استفاده می کردند، نقایص قلب مادرزادی را مشاهده کردند.

دوزهای بالا ویتامین E نیز گاهی ممکن است به حالت تهوع، اسهال، گرفتگی معده، خستگی، ضعف، سردرد، تاری دید، خارش، کبودی و خونریزی منجر شود.

ویتامین E موضعی می تواند پوست برخی افراد را تحریک کند، بنابراین ابتدا یک مقدار کوچک را امتحان کنید و مطمئن شوید حساسیت ندارید.

 

 

ارتباط ویتامین E با سایر مواد مغذی و تعاملات

مکمل های ویتامین E می توانند باعث کاهش سرعت لخته شدن خون شوند، و هنگامی که از داروهایی استفاده می کنید که لخته شدن را نیز آهسته می کنند، ممکن است احتمال کبود شدن و خونریزی افزایش یابد.

برخی از داروهایی که لخته شدن خون را تسریع می کنند شامل آسپیرین، کلوپیدوگرل، ایبویروفن و وارفارین هستند. وارفارین (Coumadin ) به ویژه برای کاهش سرعت لخته شدن خون مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف ویتامین E با وارفارین می تواند شانس کبود شدن و خونریزی را افزایش دهد.

داروهایی که برای کاهش کلسترول مورد استفاده قرار می گیرند نیز ممکن است با ویتامین E ارتباط برقرار کنند. معلوم نیست مصرف ویتامین E به تنهایی باعث کاهش اثربخشی برخی از داروهای کاهش دهنده کلسترول می شود یا خیر اما به نظر می رسد کلسترول با بتا کاروتن، ویتامین C و سلنیوم  مصرف می شود.

 

 

خلاصه خواص ویتامین E

 • ویتامین E به عنوان آنتی اکسیدان برای بدن مفید است. ویتامین E به عملکرد بسیاری از اندام ها، فعالیت های آنزیمی و فرآیندهای عصبی کمک میکند.
 • ویتامین E شامل هشت ترکیب، چهار توکوفرول و چهار تاکوترینول است و هر یک خواص مختلفی را ارائه می دهند. بهتر است انواع مختلف ایزومرهای ویتامین E را در رژیم غذایی خود مصرف کنید، زیرا انواع مختلف دارای مزایای متفاوت هستند.
 • خواص ویتامین E عبارتند از: تعادل کلسترول، مبارزه با رادیکال های آزاد، جلوگیری از پیشرفت بیماری، ترمیم پوست آسیب دیده، ضخیم شدن مو، متعادل سازی هورمون ها، کمک به علائم PMS، بهبود بینایی، کمک به افراد مبتلا به آلزایمر، کاهش خطر ابتلا به سرطان و بهبود اثرات درمان های پزشکی، تقویت استقامت فیزیکی و قدرت عضلانی.
 • ویتامین E تنها در غذاهای گیاهی، از جمله روغن ها، آجیل، غلات، میوه ها و گندم ها یافت می شود. همچنین مکمل آن در دسترس است. بعضی از غذاهای غنی از ویتامین E شامل: دانه های آفتابگردان، بادام، فندق، گندم، انبه، آووکادو، بروکلی، اسفناج، کیوی و گوجه فرنگی.
 • ویتامین E در دوران بارداری برای مادر و کودک مفید است، زیرا ویتامین حیاتی برای رشد است.
 • علائم کمبود ویتامین E عبارتند از: از دست دادن هماهنگی عضلات و اختلال بینایی و گفتار.
 • ویتامین E ممکن است هنگام مصرف در مقادیر بسیار زیاد، مخصوصا در افراد مبتلا به بیماری قلبی یا دیابت، خطرناک باشد. اگر از این بیماری ها رنج می برید، روزانه بیشتر از ۴۰۰ IU از این ویتامین مصرف نکنید.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
ورود به سایت
نام کاربری / ایمیل / شماره موبایل خود را وارد کنید
بازیابی کلمه عبور
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
ورود به سایت
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ثبت نام در سایت
شماره موبایل / ایمیل را تایید و اطلاعات را تکمیل کنید
ثبت نام در سایت
شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید خود را در کادر زیر وارد کنید
ارسال مجدد کد تا دیگر